SŪRININKŲ NAMAi
SŪRIO KULTŪROS ŽIDINYS
  • Naujienos
  • Sūrių ir kt. produktų lauknešėliai
    • Keliaujantis / nokstantis lauknešėlis „Ožkų Banda“
    • Lauknešėlis verslui / šventei visoje Lietuvoje!
  • Piemens dienoraštis
  • Mūsų sūriai
    • Sūrininkų Rasos ir Valdo sodyba „Paskui saulę ir ožkas“
    • Ginta ir Juozas Novikevičiai – Kijutiškių k., Varėnos r.
    • Lilija ir Stasys Rizgeliai – Paežerėlių k., Trakų r.
  • Reportažai / metraštis
    • Sūrio metraštis >
      • Sūrio istorija
      • Sūris mene
      • Sūrių įvairovė
      • Metraštininkai
  • Sūrininko amatas
    • Sūrininkystės mokykla >
      • 2017 pavasaris
      • 2018 ruduo
    • Straipsniai ir mokymų medžiaga >
      • Sūrių receptai
      • Įvykę mokymai
      • Straipsniai
    • Naudingos nuorodos ir literatūra
  • Trijų ežerų HUB

Sūrininkystės mokykla,  2017 rudens sesija

16/8/2017

0 Comments

 
Šiais metais mokymus organizuojame naujoje sodybos "Paskui saulę ir ožkas"
​https://www.facebook.com/ paskuisauleirozkas/ įrengtoje sūrinėje. Norvydiškių km, 3, Puodžių pšt.  Varėnos raj.
Siekdami mokymų efektyvumo rinksime nedideles grupes, ne daugiau  5 klausytojų.
 
Rugsėjo 26 ( antradienis )  ir/arba  30 ( šeštadienis)  - Įvadas į sūrininkystę. Pagrindinės sūrių rūšys ir technologijos. Išeiga ir ekonomika. Praktinis darbas - fermentinio sūrio pagrindiniai  gamybos etapai. Kaina -  75eu/ žmogui/ diena (nuo 9val. iki 17val.) 
 
Spalis - lapkritis skirtas specializuotiems  praktiniams  kursams.
Spalio 10 ir/arba 14 -  puskiečiai ir kietieji fermentiniai sūriai.
Spalio  24 ir/arba 28 - minkštieji fermentiniai sūriai.
Lapkričio 14 ir/arba 18 -   sūriai su mėlynu pelėsiu ir čedaro tipo
Lapkričio 21 ir/arba 25 - rūgštiniai švieži ir brandinti sūriai.
 
Gruodžio 4 ir 9 -  Sūrininko ūkio ekonomika. Kaip įsirengti ir legalizuoti sūrinę?
 
Taip pat siūlom individualias ( arba užsakomoji grupei iki 5 žm ) dienos  konsultacijas pagal jūsų  klausimus arba pasirinktą temą.  
Rekomenduojama programa: Pasirinkto sūrio rūšies receptas ir gamyba, Įrangos parinkimas. Sūrinės planas, adaptavimas esamiems pastatams.
 
Organizatorius : VŠĮ Sūrininkų Namai, direktorius Valdas Kavaliauskas
Registruotis : valdaska@yahoo.fr, tel pasiteiravimui 8-698-39893
Įvadas į sūrininkystę - 75 e/žmogui/diena.
Specializuoti kursai - 100e/žmogui.diena
Užsakomieji - 500e/diena
Į mokymų kainą įeina pusryčiai- sūrių degustacija ir pietūs.
 
Valdas
P.S. Ta pačia proga  Rugsėjo 9d, šeštadienį,  kviečiame į  nemokamą renginį, mūsų sodybos  atidarymą : https://www.facebook.com/ paskuisauleirozkas/. Atidarymo metu vyks diskusija : "Žalias ar pasterizuotas pienas" .
0 Comments

Ruduo 2016

19/7/2016

0 Comments

 
Sūrininkystės mokykla 2016. Rudens sesija.
         Nuo 2014 metų VŠĮ “Sūrininkų Namai” iniciatyva veikianti neformali sūrininkystės mokykla per porą metų turėjo daugiau kaip 180 klausytojų,- esamų ir būsimų Lietuvos, Ukrainos ir Rusijos  sūrininkų.
          Mokymai organizuojami pavasario ( kovas-balandis) ir rudens ( rugsėjis-spalis-lapkritis)  sesijomis. Mokymų programa parengta pagal pakopas: 1 pakopa du kursai: “Įvadas į sūrininkystę” ir “Kaip įsirengti ir legalizuoti sūrinę ūkyje”. 2 pakopa - keturi specializuoti kursai: “Kietieji sūriai”, “Minkštieji sūriai”, “Rūgštiniai-fermentiniai sūriai” ir “Sūriai su mėlynuoju pelėsiu ir čedaro tipo sūriai”. Šių kursų medžiaga kiekvienais metais yra papildoma, tad  net ir išklausius pernai metais , naudinga  vėl atnaujinti žinias. 3 pakopa - konsultanto iš Prancūzijos Frederic Gobin teoriniai-praktiniai ir sūrio gamybos seminarai. Taip pat organizuojamos mokomosios-pažintinės kelionės į užsienį. 2014 metais organizavome išvyką į Normadiją, Camembert ir Pont-l’eveque sūrių šalį,  2015 metais esame parengę programą į Prancūzijos Jura regioną ( kietieji sūriai), šiemet “atrasime” Italijos sūrius.
          2016 Rudens sesija startuosime rugsėjo antroje pusėje konsultanto Frederic Gobin vizitu, o baigsime lapkričio viduryje kelione į Tarptautinę sūrininkystės akademiją (AIAC(www.accademiacasearia.com)) , Italija.
         Mokyklos komanda ir partneriai:
Garbės prezidentas - Frederic Gobin, tarptautinis sūrininkystės konsultantas ) (Frederic Gobin).
Direktorius - Valdas Kavaliauskas, sūrininkas-praktikas.
Talkininkai - Zita Varanavičienė- mikrobiologė, Karolis Cieminis- organizatorius, Vilnius, Tatiana Diadecko - organizatorė, Kijevas ( www.facebook.com/profile.php?id=100010543593196&fref=ts).
Partneriai - VŠĮ Dargužių amatų centras- administracinės funkcijos, Kauno technologijos universitetas- metodinė parama, MFR - Prancūzija- pedagoginis konsultantai, Accademia internationale del arte casearia
(www.accademiacasearia.com)  - Italija,  planuojamo Erazmus projekto partneriai .
0 Comments

SŪRININKYSTĖS MOKYKLOS PRISTATYMAS

28/6/2016

0 Comments

 
Sūrininkystės mokykla  Lietuvoje

Istorija

Lietuvos klimatinės sąlygos ir geopolitinė situacija sąlygojo, kad iki 17-18 amžiaus  perteklinio vasaros  pieno konservavimas buvo  pieno rauginimas, kai natūralios piene esančios pieno rūgšties bakterijos sunaudoja pieno cukrų- laktozę, išskiria rūgštį, kuri užkonservuoja pieno baltymus ir riebalus.  Sūriai gardinami druska, o ilgesnį  laiką saugomi ir džiovinami.  

Prancūzų tyrėjas Frost nustatė, kad pieno  traukinimas skrandžio fermentu ir fermentinių sūrių gamyba būdinga sėsliųjų žemdirbių bendruomenėse. Klajoklinės gentys tradiciškai traukino ir konservavo pieną rauginimo būdu. 18-19 amžiuje per dvarų ryšius su Europos šalimis, dažniausiai iš Vokietijos ir Olandijos atkeliavo fermentacijos metodas. Tuomet jau buvo statomos sūrinės ir nokinimo patalpos, tačiau silpni prekybiniai ryšiai neskatino sūrininkystės plėtros, vartojimas išliko daugiau vietinis.  Dėl žymaus turtinio ir technologinio atotrūkio tarp dvarininkų ir smulkiųjų vakstiečių, valstiečių tarpe ir toliau vyravo rūgštinių sūrių 20  amžius - spartaus pramonės vystymosi amžius. Pieno perdirbimo pramonė ypatingai suklestėjo antroje 20 amžiaus pusėje, kai iš viso pasaulio perimtos fermentinių nokintų sūrių gamybos techologijos. Į Lietuvą jos dažniausiai atėjo per Rusiją, ką liudija 
to laikmečio sūrių pavadinimai: Kostromos, Rusiškas ir t.t. Kolūkiniai laikais privačiom iniciatyvoms nebuvo vietos, tad smulkieji gamintojai ir toliau savo poreikiams gamino varškės sūrius, kaip ir 17-18 amžiuje
. 
Prieš 2 dešimtmečius, Lietuvai pradėjus integruotis į Europą ir atsivėrus sienoms, suaktyvėjo informaciniai technologiniai mainai. Tuo pat metu gimė ūkininkų turgų judėjimas kada ūkininkas pasiūlė miesto gyventojui šviežiasnę - švaresnę - ekologiškesnę produkciją. Atsirado prielaidos  ir pieno produktų tiesioginiam paradavimui. Tačiau platesniame ūkininkų rate fermentinių sūrių gamyba išliko apipinta legendomis ir mitais apie stebūklingus senovinių rūsių pelėsius, sudėtingas technologijas. Nematomas ir beveik nežinomas bakterijų pasaulis daugeliui išliko 

Mes su Rasa prieš 10 metų pradėjome sūrininkų veiklą įkvėpti Prancūzijos pavyzdžio ir , aišku, perėjom sunkų bandymų ir ieškojimų kelią  tuometiniame 
visiškame informaciniame vakuume. 
- Lietuvoje buvusios pramoninės technologijos visiškai nepritaikytos darbui su nedideliu nepasterizuoto pieno kiekiu. 
- tradicinė Lietuvos sūrininkystė išliko 17-18 amžiaus lygyje su savo varškės ir saldaus pieno ( inovacija!)  sūriais. 
- rinkoje esantys raugai ir fermentai  tiek savo pakavimu, tiek poveikiu skirti pramoniniai gamybai iš pasterizuoto pieno ir dideliais kiekiais. 
Tad pasakodami apie savo amato pradžią būtinai prisimename anekdotišką situaciją, kad darydami sūrius pajamas gaudavom iš  150 vištų dedeklių kaišinių, nes didžiumą sūrių būtent jos ir sulesdavo. Per kelerius metus pasiekėme tam tikrų rezultatų, užkrėtėme sūrininkystės įdėja dar keletą šeimų. Žmonių, norinčių tapti sūrininkais skaičius pradėjo didėti aritmetine progresija. Kadangi prieinamiausias informacijos šaltinis tuomet ( ir dar labiau dabar..) tapo internetas,  atsirado didėti vadinamųjų internetinių sūrininkų sluoksnis, kurie dažniausiai eksperimentavo su kaimynės bobutės pieneliu,  startuodami  būtinai Camembert....Logika maždaug tokia: jei galiu išsikepti duoną, net ir alų pasidaryti, tai kodėl gi nedaryti ir sūrio? Mums pasirodė, kad šie žmonės pernelyg rizikuoja savo ir artimųjų sveikata, neįvertina visų pavojų, kurie slypi pilname gyvybės piene, kurio gamybos sąlygos dažnai išlieka labai primityvios. Kitas pavojus , - betruktų keletos stipresnio užsikrėtimo atvejų ir veterinarijos tarnyba legva ranka uždraustų aplamai dirbti su nepasterizuotu pienu, tokiu būdu sunaikindami vos pradėjusią vystytis 

Tad 2001 metais suorganizavome pirmą viešą sūrininkystės  seminarą, ir gavosi taip, kad būsimus sūrininkus pradėjome įtikinėti NEDARYTI sūrių. Likome nesuprasti. Klausytojai mums pareiškė pretenzijas, kad turbūt norėdami išvengti konkurencijos neatskleidžiame paslapčių ir gąsdiname būtais ir nebūtais dalykais. Tuolab, kad užsienyje ar internete jie matę ypatingai primityviose sąlygose gaminamus puikios kokybės ir labiausiai vertinamus sūrius. 
Praėjus dar keliems metams nusprendėme reikalo imtis rimčiau,- pasitelkus skirtingų kompetencijų partnerius metodiškai organizuoti mokymo procesą. Galvodami apie koncepciją rėmemės dažniausiai pradedančiųjų daromomis klaidomis: 
-   pieno biocheminio pasaulio nesupratimas ,  sanitarinių- higieninių žinių stoka ir 
užkrečiamų bakterinių ligų rizikos nepaisymas; 
- paviršutiniška, iš konteksto ištraukta internetinė informacija dažnai priimama 
- mechaninių - technologinių procesų ir su jais susijusios specialios įrangos 
- nuo pat pradžių imamasi pernelyg sudėtingų uždavinių,- pasigaminti savo mėgiamą sūrį, kaip taisyklė Camembert - Brie ar parmedžiano tipo, neįvertinant technologijos sudėtingumo ir specialų sąlygų poreikio.

Dabartis

VŠĮ Sūrininkų Namai ėmėsi organizatoriaus/koordinatoriaus vaidmens, kad pasitelkus skirtingų kompetencjų partnerius Lietuvos sūrininkai turėtų galimybę gauti įvairialypę 
Šiandien „Sūrininkystės mokyklos“ branduolį sudaro: 

- sūrininkystės konsultantas iš Prancūzijos Frederic Gobin, tarptautinės kvalifikacijos specialistas daugiau kaip 3 dešimtmečius mokantis ir konsultuojantis smulkius ir vidutinius sūrininkus įvairiose pasaulio šalyse. 
- sūrininkai Rasa ir Valdas, dešimt  metų gamybos  ir pardavimo praktikai; 
- Kauno technologijos universitetas, sanitarijos-hiegienos ir pramoninių technologijų padagogai ( prof Daiva Leskauskaitė ir doc Milda Keršienė) 
- Florence ir Vincent  ,  Ferme de Saint Luce ( France, Isere) - darbo organizavimas, gamyba, teorinis pagrindimas. 
- ETS Coquard ( France) , įranga ir priemonės smulkiai ir vidutinei sūrininkystei.

Mokymo ciklas organizuotas  keliomis pakopomis: 

- įvadas į sūrininksytę. 8 val KTU + 8 val sūrininkai Rasa ir Valdas 
- specializuotos sūrio dienos: pvz minkštieji , kietieji, rūgštiniai sūriai ir t.t. - 8-16 
- konsultanto iš Prancūzijos Frederic Gobin konsultacijos gamybos vietoje ir sūrių 
- Praktika Prancūzijoje - 5 dienos.

Per 2013-2015 metus su mumis bendravo: 

- įvadas į sūrininkystę - 120 žmonių; 
- specializuotos sūrio dienos - 40 žmonių; 
- konsultanto paslaugos - 4 žmonės; 
- praktika Parncūzijoje - 2+4 žmonės.

Manome, kad ši veikla padarė poveikį besiformuojančiai  smulkiųjų sūrininkų 

- išsklaidė tam tikrus mitus apie fermentinių sūrių gamybą; 
- supažindino klausytojus su sanitarine rizika, tuo pačiu atsijojo dalį 
- suteikė galimybę pasitikrinti, technologiškai audituoti savo gamybos procesą; 
- supažindino su sūrininkystės logika svečiose šalyse; 
- pažadino norą nuolat gilinti žinias ir praktinį  patyrimą.

TĘSTINUMAS. Ir toliau suteikti galimybę pradedantiesiems ir pažengusiems 
NAUJOVĖ. Pagal aktualias temas organizuoti savitarpio diskusijas/aptarimus pasitelkiant kvalifikuotus moderatorius. 
SIEKIAMYBĖ. Profesionalams suteikti platesnio spektro informaciją, akcentuojant sūrių įvairovės, ekonomikos ir pardavimo klausimus. 
PLĖTRA. Apmokyti 1-2 technologus/organizatorius iš Ukrainos, kurie galėtų panašiu principu plėtoti veiklą savo šalyje.
0 Comments

    Archyvai

    August 2017
    July 2016
    June 2016

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.