Iškošiu karvės pienuką ir paskubom į linksmąjį tvartą.
- Sveikos brangiosios
- Beeee,- išgirstu atsakymą.
Oželis peša iš avies vilnas, avukė užsilipus ant mamos trepsena zuką, ožkos bliauna ir reikalauja savo porcijos. Myliu šiuos padarus. Na ir charakteris. Ožkas vadinu baltomis gulbėmis, jos lygiai taip grakščiai po pievas braido, kaip gulbės upe plaukia. Žinoma, tvarte šis grakštumas pasireiškia kiek kitaip: randame išlaužtas ėdžias, o pačią ožką įstrigusią ėdžiose, arba išverstą vandenį ir išbarstytą šieną ant žemės, kurio jos gink dieve jau nebepakels. Nešvarus. Ir šiaip įdomių gyventojų aptinkame po nakties. Kelis kartus ožkų vandenyje radome paskendusius peliukus ir pacą. Turbūt labai ištroškus šeimyna buvo. Kartais kaimynės katukę randame netyčia likusią ir ramiausiai miegančią.
Kai kurias ožkas tvarte pririšu, pavyzdžiui - Raguotę senę ir Bronytę laikome atskirame garde ir dar pririšame. Kadangi Raguotė iš prigimties vadė — mušeika, todėl norėdami išvengti nuolatinio ožkų tarpusavio aiškinimosi ją pririšome. O Bronytė - priešingai, buvo nepratus didelėje šeimoje gyventi tai nusigando ir visoms ožkoms leido save stumdyti ir varinėti po visą tvartą. Taigi, kad jai ir man būtų ramiau, ją pririšome.
Iš tiesų, ožkos mėgsta hierarchiją jų santykiai labai aiškūs, kiekviena žino savo galimybes. Vadės pagrindiniai reikalavimai - būti aršiai, o turėti ragus - didelis privalumas. Būna gražu žiūrėti kaip po žiemos išeina visa banda ožkų į lauką, ir pradeda strakalioti, vaidinti. Iš pradžių kiekviena parodo kiek aukštai gali iššokti ant dviejų kojų ir kaip stipriai besileisdama galėtų trenkti priešininkei į galvą. Po pirmųjų pasirodymų daugeli silpnesniųjų cibučių atkrinta ir lieka tik dvi stipriausios. Nors šią žiemą stebėjau neįtikėtinas rungtynes tarp trijų ožkų: raguotės ir jos priešininkių ,,miškinių” mamos bei dukters. Abi giminingosios bandė atremti senosios smūgius. Baigėsi tuo, kad raguotę teko vėl pririšti, o kitų abiejų buvo pramuštos kaktos (kadangi jos be ragų, todėl tos vietos jautresnės ir lengviau sužeidžiamos).
- Na į darbą, ateik ciba, sukis ir patrauk koją...
Pripilu kiekvienai ožkai miltukų, nes kitaip jos nenori stovėti ir pradedu melžti. Šią žiemą ožkas užtrūkinome labai skirtingu laiku: senoji per naujus metus atsivedė tris ožiukus, o kitas dar melžiau.
Bet ateinančiais metais darysime viską kitaip: suleisime ožkutes vienu metu, gal Lapkričio mėnesį, tada užtrūkinsime vasarį. Vasarį ir kovą atostogausime. Pačios geriausios ūkininkų atostogos yra žiemą, kai nebebūna pieno ir žinai, kad jo niekur ir nėra, todėl galima atsipūsti ir išvažiuoti į kalnus. Taip labai sunku atitrūkti nuo ūkio, palikti savo numylėtinius, patikėti juos kažkam kitam...
Niekas kitas taip gerai nepašers gyvuliukų kaip patys šeimininkai. Gi jie nežinos, kad senajai duodant kibirą vandens reikia pasitraukti, nes kitaip ji negers, o Bronytė labai mėgsta, kad pakasyčiau barzdą, miškinės pačios ateina ir trinasi į šlaunis kaip į sieną ir šypsosi iš malonumo. Tai - svarbūs rytiniai ir
vakariniai ritualai be kurių ožkų gyvenimas taps nepilnavertis...
Su sunkia širdimi šiemet išvažiavau į Prancūziją visai savaitei. Paprašėme Virgos, kad pamelžtų ir pašertų gyvulius. Visas instrukcijas išdėsčiau iki mažiausių smulkmenų. Virga ramiai galva palinkčiojo taip ir nesupratau ar tikrai viską suprato, bet kito kelio nebuvo. Todėl 5 val. ryto, dar paskutinį kartą žvilgtelėjau, kaip miega baltosios ir išėjau. Tuo mano rūpesčiai dėl cibučių ir pasibaigė.
Baisiausi vėlavimai į lėktuvą, bandymai nepasiklysti Paryžiuje, SIAL pasaulinė maisto produktų paroda, vizitas pas antienos dešros gamintojus galutinai išmušė mintis apie namus. Kelionė buvo puiki, o žinojimas, kad nieko pakeisti negaliu dar labiau palengvino situaciją. Savaitė greitai prabėgo ir jau septintos dienos pavakarėje bėgau į tvartą pas mieląsias, kurios mano nuostabai visiškai nesureagavo mane pamatę.
Pastebėjau, kad ožkos gerokai pasitaisę, pastambėję. Kol manęs nebuvo jos nekentė nei bado nei troškulio. Netrūko joms nei mano meilės nei įkyraus barzdos kasymo. Ožkos kaip visada mane pamatę mandagiai subliovė ir toliau sau pešiojo šieną...
- Tai stebuklai... Meile, kitais metais vėl išvažiuosime, gyvuliams atostogos į naudą.
Na va pamežliau ožkutes, ir su pienu, kurio ne daugiau kaip puslitris žingsniuoju namo, kur manęs jau laukia Valdukas, parvežęs iš kaimynės karvės pieno.
- Kas atsitiko, kad tokiu veidu? Paklausiu saulę, visą apsiniaukusį kaip debesį.
- Nagi kaimynė klausė, kodėl Virgos šunį užmušiau?
- Ką čia šneki? Kokį šunį? - Išpučiu akis nieko nesuprasdama.
- Nagi kaime sklando pletkai kad užmušiau Virgos šunį. “Pirmininkė” papasakojo.
- O tai kaip ji sužinojo, jei net mes to nežinom? — užsikvatojau...
- Ar atsimeni, kaip vieną vakarą ėjome iš Daniliausko. Tik išėjus man koją bandė grybštelti Alfonso šuo, o paskui prie Aldutės namų jos šuo kaimyno šunį usipuolė. Atsimeni kaip jos dukrą susistabdėm išvažiuojančią iš namų ir liepėm prisirišti savo šunį. Tai Aldutė dabar dėl šitos istorijos kalba, kad tą vakarą matė, kaip nusitempiau Virgos šunį. Dabar pykstu, negaliu. Kokias nesąmones ji skleidžia. O įsivaizduok, jei ji dar ir pačią Virginiją susistabdė ir papasakojo, ką ji esą mačiusi. Reikės su Virga pakalbėti, kad paskui nekiltų, kokių nereikalingų pykčių.
- Būtinai, tikiuosi, kad Virga nekreips dėmesio į tokias šnekas... Gaila.... Gerai, iškošiu pieną ir eisim pusryčiauti. Bet tie šunys - tikra problema kaime. Laksto palaidi, puola žmones, o šeimininkai nereaguoja. Pati Aldona vieną kartą skundėsi, kaip jai įkando šuo: važiavo su dviračiu ir užpuolė, o aš į jos aimanas šaltai sureagavau ir dar įgėliau be jokio gailesčio: - Kaime daugelio šunys palaidi ir kandžiojasi, šitas - ne vienintelis...” O paštininkę kaskart matau kaip kaimynų šunys vejasi, iš kur ji tiek kantrybės turi, neneščiau laiškų kol neprisirištų.” Taip, čia mano charakteris — jokių kompromisų. Bet dažniausiai tai – neįmanoma. Visada tenka rinktis mažesnę blogybę, apsišarvuoti kantrybe ir laukti . . . Labai daug problemų laikui bėgant pačios išsisprendžia.
- Kažin - nutraukė mano susimąstymus meilė- kaip mums seksis vasarą ožkas ganyti? Puzienė skundėsi, kad kažkada augino avis tai naktį visas papjovė prie pat namų. Žinojo net kieno šunys, bet nenorėjo bartis... Ir nebegalėjo moteriškė auginti avių . . Na matysim, paklausim seniūno, ką jis gali padaryti. Gal kokią šunų gaudymo akciją?... Kiek žinau yra įstatymas pagal kurį, jei užpuolė šuo, gali parašyti pareiškimą ir to šuns šeimininkas gaus 100 litų (30 EUR red. Pastaba) baudos. Nemaži pinigai. Dažniausiai užtenka dviejų skundų ir šeimininkai patys prašo atvažiuoti ir užmigdyti savo augintinus.
Rasa