SŪRININKŲ NAMAi
SŪRIO KULTŪROS ŽIDINYS
  • Naujienos
  • Sūrių ir kt. produktų lauknešėliai
    • Keliaujantis / nokstantis lauknešėlis „Ožkų Banda“
    • Lauknešėlis verslui / šventei visoje Lietuvoje!
  • Piemens dienoraštis
  • Mūsų sūriai
    • Sūrininkų Rasos ir Valdo sodyba „Paskui saulę ir ožkas“
    • Ginta ir Juozas Novikevičiai – Kijutiškių k., Varėnos r.
    • Lilija ir Stasys Rizgeliai – Paežerėlių k., Trakų r.
  • Reportažai / metraštis
    • Sūrio metraštis >
      • Sūrio istorija
      • Sūris mene
      • Sūrių įvairovė
      • Metraštininkai
  • Sūrininko amatas
    • Sūrininkystės mokykla >
      • 2017 pavasaris
      • 2018 ruduo
    • Straipsniai ir mokymų medžiaga >
      • Sūrių receptai
      • Įvykę mokymai
      • Straipsniai
    • Naudingos nuorodos ir literatūra
  • Trijų ežerų HUB

2021-02-21. Pinigų karalystė. Pradžia

21/2/2021

0 Comments

 
Picture
Dar net nepradėjus gilintis į Nicolo Hulot ir Frederic Lenoir diskusiją pinigų klausimu, galva pilna visokiausių emocijų, paaiškinimų, standartų, klišių – mes kiekvienas ir kasdien susiduriame su magišku žodžiu PINIGAI, kurių šiandien net nepačiupinėsi. Tai mūsų susitarimas. Kaip ir ekonomika.

Pirmiausia, suskamba džiaugsmingas 80-ųjų ABBA priedainis „Mani, mani“ Abba - Money, Money, Money (Official Video) - YouTube, po to išlenda ilgesingas sielvartingas Pink Floyd – „Maniiiiiiiiiiiiiii“.................... Pink Floyd - Money (Official Music Video) - YouTube. Tai dar kartą įrodo, kad manyje daugiau emocijų nei proto. Jaučiuosi, kad pasaulis apsėstas pinigų. Kviečiu išgirsti, kas buvo pinigai tuo laikotarpiu.

Mokyklinis išsilavinimas sako, kad pinigai – tai mainų ekvivalentas. Mainom daiktą į darbą, dar dažniau daiktą į daiktą. Anksčiau tai vadino spekuliacija, dabar barteriu. Prancūziškai pinigai – „argents“. Tai sidabras. Įdomu, kodėl lietuviškai „pinigai“ – pinigai? Kalbininkai aiškina, kad nuo vokiško „pfenig“. Bet tai viskas gilioje praeityje.

Sidabras ir auksas labai greitai tapo kaupimo galimybe. Nuo to momento žmogus nusprendė, kad jis gali tapti savo ateities šeimininku, gal net ir nemirtingu. Kuo daugiau sukaupsiu sau ir savo šeimai, tai ne tik sau užtikrinsiu saugią ir ilgaamžę ateitį, bet ir mano vardas bus amžiams įrašytas istorijoje. Vietiniai kaupikai statė dvarus ir rūmus, o jei dar nesibaigdavo pinigai, tai ir bažnyčią pastatydavo. Talentingesni užkariaudavo artimus ar tolimus kaimynus, imdavo duoklę pinigais ar darbu, kad įamžintų save Triumfo arka Paryžiuje. Bet ir tai viskas gilioje praeityje. Nebent buvę paskutiniai Europos pagonys dar vis stato kryžius pakelėse.

Atsiranda Bankas. Nuo visai gražaus itališko žodžio „banca“ – stalas. Už kurio sėdėdavo pinigų keitėjai. Klasikinis anekdotas kalba apie „aukso dulkes“, nuo kurių turtėja pinigų keitėjai. Turi daug daug čiupinėti, kad „prisitrintų“ kuo daugiau dulkių. Jų prisikaupus atsirado paskolų pasiūla ir paklausa. Tai tapo ekonomikos (mokslo?) pradžia ir „ekonominio“ vystymosi varikliu. Bet ir tai viskas seniai praeityje.

Ruošdamasis „pinigų karalystės“ studijoms, vakar išklausiau 2 valandų prancūzų tyrėjo Gael Giraud Gaël Giraud, Chief Economist at AFD - ID4D (ideas4development.org) paskaitą apie bankinius „produktus“ ir šiandieninio pasaulio makroekonomikos finansinius „vingius“, kad būtų galima atsispirti visa griaunančiai Covid pandemijai. Pasijaučiau lyg studijuočiau https://www.blockchain.com/ technologijas.

Jau nebežinau, ar tikrai noriu žengti į Pinigų karalystę? Bijau, kad galiu negrįžti. Užburtas graikiškų Sirenų arba lietuviškų Laumių.

2021-02-21
- Jūsų sūrininkas Valdas

0 Comments

2021-02-18. Mus valdo troškimai. Išvados

18/2/2021

0 Comments

 
Picture
Tema jausminga, emocionali ir kiekvienam vis kitaip suprantama. Mes kiekvienas skirtingas savo troškimais, džiaugsmu ir laimės siekiu. Tačiau mus vienija tai, kad vartojimo skatinimo technologijos, atsižvelgdamos į mūsų individualius ypatumus, nuolat mus gundo, ieško mūsų jautrių vietų ir pajungia vartojimo malonumams. Kaip patenkinti savo nenumaldomą laisvės nuo troškimą? Europos viešoje erdvėje dažnai girdžiu žodį GAFA – google, amazon, facebook, apple. Tai štai, mūsų kasdieniai draugai ir padėjėjai, jau valdantys didelę dalį mūsų gyvenimo.

​
Neužilgo sulauksim 5G, garsiai kalbam apie dirbtinį intelektą. Nereikia būti pranašu, kad nuspėtum, kaip tai paveiks mūsų kasdienį vartotojo gyvenimą. Ar neteks persikelti į Bruno Latour įsivaizduojamą GAFA savininkų „ofšorinę teritoriją“? Tik kad „bilietas“ ten brangesnis negu SpaceX kosminė odisėja.

Kita tema – „Pinigų karalystė“. Puslapių daug – nuo 61 iki 111. Bus įdomu.

2021-02-18,
Valdas Kavaliauskas

0 Comments

2021-02-07. Mus valdo troškimai. Zygmunt Bauman studijos

7/2/2021

0 Comments

 
Zygmunt Bauman. Globalizacija. Pasekmės žmogui. Strofa, Vilnius, 2002.

Šią knygą atradau prieš gerą dešimtmetį. Kiekvienais metais ją vėl naujai perskaitau. Ją reikėtų pastudijuoti kaip vadovėlį kiekvienam, gaminančiam ir norinčiam parduoti prekes, paslaugas ar kitas atrakcijas. Taip pat tiems, kurie kovoja su vartojimu ir mano, kad reikia gaminti mažiau, vartoti mažiau ir atsakingiau. Jau prieš 20 metų parašytos vadinamo „šiuolaikinio filosofo“ Baumano mintys tiksliai atskleidžia mus supantį vartojimo skatinimo pasaulį.


Ši knyga man įdomi ir dar viena erdvės ir laiko santykio interpretacija. Globalizacija – kaip gyvenamosios erdvės išnykimas. Verslo atitrūkimas nuo teritorijos.


Bruno Latour aktualizuoja globalizaciją įvesdamas „ofšorinės teritorijos“ terminą. Kai vienas procentas turtingiausiųjų praranda bet kokius saitus su likusiu pasauliu ir apsigyvena savo susikurtoje realybėje – „ofšorinėje“ teritorijoje.


Bet grįžkime prie mūsų temos „ Mus valdo troškimai“. Zygmuntas Baumanas man atskleidžia dar vieną vartojimo skatinimo aspektą, susijusį su mūsų troškimais – gundymą. Siūlau susipažinti su tekstu iš knygos „Globalizacija“, puslapiai 121-122.

Picture
Picture
Dar gilesni ir sudėtingesni klausimai analizuojami knygoje Zygmunt Bauman. Likvidi meilė. Apie žmogaus santykių trapumą. Apostrofa. Vilnius, 2007.

Ją kol kas suskleidžiau iki žodžių:


Gundymas-Geismas- Meilė- Seksas- Vaikas (tėvystė) ir visa tai, kad iš Homo faber per Homo sexualis taptume Homo consumens.

Atsižvelgiant į temos sudėtingumą, siūlau perskaityti visą knygą. Abidvi šias knygas, taip pat ir „Kultūra takioje modernybėje“. Apostrofa, 2015. Jau seniai atradau Varėnos viešojoje bibliotekoje – kokia nuostabi atgaiva beganant ožkas. Kai ieškau kelio iš vieno pasaulio į kitą.

2021-02-06,

Valdas Kavaliauskas

Picture
0 Comments

2021-02-02. Mus valdo troškimai. Pradžia

2/2/2021

0 Comments

 
Picture
„Troškimai yra Žmogaus esmė“, – Boruchas Spinoza.

Knyga „Iš vieno pasaulio į kitą“, antras skirsnis, nuo 39 iki 61 puslapio.

Susiskleidė iki žodžių:
Troškimas – Pasitenkinimas, Malonumas – Nusivylimas

Gražus lietuviškas žodis „troškulys“, dar gražesnė frazė – svaiginantis vandens troškulys.

Žmogus kaip „espece“ – rūšis neišgyventų, jei neturėtų troškimų. Valgymas ir dauginimasis – ko labiausiai trokštame. Tada ateina pasitenkinimas. Valgymo malonumas (šilta, saldu, kvepia ir t. t.) nuo pat pirmos dienos mus lydi visą gyvenimą, subrendus – dauginimosi troškimas, susijęs su pasitenkinimu, malonumu. Psichoneurologai yra identifikavę smegenų dalį, kuri, gavusi su valgymu ar dauginimusi susijusius impulsus, išskiria dopaminą – mūsų malonumo šaltinį. Norim valgyti vis dažniau, gausiau ir skaniau, norim atrodyti vis gražiau. Kiekvieną kartą, kai pajaučiam malonumą ar gyvybinių jėgų antplūdį, jaučiame pasitenkinimą. Nėra abejonių, kad pasitenkinimas yra labai svarbus žmogaus laimei. Tad pirmykščiam žmogui nelabai ko ir trūko. Šiandien, deja, ne viskas taip paprasta.

Šiandieninio gyvenimo malonumų troškulys įgavo ypatingą intensyvumą. Mes esame nuolat ir nuolat bombarduojami reklamos, žinių, socialinių tinklų, vaizdo žaidimų ir kitos informacijos, kurie skatina mūsų troškimus, kurie savo gausybėje tampa vis labiau ir greičiau patenkinami. Patiriame trumpalaikį malonumą ir vėl jau turime naują troškimo objektą. Vartojimo skatinimas paremtas troškulio skatinimu, greitu ir trumpalaikiu jo patenkinimu – trumpas malonumas, dažnai nusivylimas ir vėl naujo troškulio skatinimas.

Taip tampame savo troškimų įkaitu, kai nebepatiriame ilgalaikio džiaugsmo, nes esame nuolatinių troškimų būsenoje. Ir jei negalime patenkinti nuolat skatinamų troškimų – ateina nusivylimas.

Tai dar analizuosiu gilindamasis į Zygmunto Baumano „Likvidi meilė“ ir „Globalizacija“.

​Džiaugsmas – Liūdesys, Laimė – Nelaimė

Henri Bergson džiaugsmą apibrėžia kaip pergalę kažką įvykdžius. Tai didina mūsų gyvybiškumą, galią. Mes džiaugiamės, nes didinam savo Būtį.

Nuolatinis turėjimo malonumų skatinimas mums sukelia daugybę mažų džiaugsmų. Malonumas netrunka ilgai ir priklauso nuo išorinių dirgiklių. Apibūdindamas savo gyvenimą dažnai vartoju frazę – „nenumaldomas laisvės troškimas“. Ir dažnai užduodu sau klausimą – ar aš tikrai esu laisvas nuo nuolatinių išorinių dirgiklių, socialinių paskatų, kurios man sukelia nuolatinį troškulį? Nors esame pasiekę politinę laisvę, tačiau vis tiek likome vergais, savo aistrų vergais. Mokslo-technologijų progresas išoriniais dirgikliais dar labiau išplėtė ir įtvirtino mūsų vergystę.

Tuo tarpu ilgalaikis džiaugsmas kyla iš vidaus ir nėra priklausomas nuo išorės dirgiklių. Tris amžius anksčiau prieš Froidą, Spinoza genialiai įrodė, kad mes esame nuolat įtakojami savo troškimų, norų, raginimų ir t. t.

Be troškimų žmogus negalėtų egzistuoti. Spinoza pabrėžė, kad svarbu, kokia kryptimi nukreipti mūsų troškimai. Troškimai turėtų sietis su prasme, o per prasmingumą ateina atsakingumas. Spinozos „Etika“ išaiškina, kad yra troškimai, kurie mus „augina“ ir yra troškimai, nuo kurių mes nykstam. Tad troškimai gali atvesti į džiaugsmą arba į nusivylimą.

Laimė ir ilgalaikis džiaugsmas yra susieti vienas su kitu. Laimė kyla iš vidaus, iš būties, bet ne dėl išorinių veiksnių. Dualistinių santykių pasėkoje trumpalaikis džiaugsmas (kurį dažnai įsivaizduojam kaip laimę) kyla tada, kai nugalim savo priešininką. Jei būtume monistais, ieškotume laimės iš vidaus. 

2021-02-01,
Valdas Kavaliauskas
0 Comments

    Archyvai

    October 2021
    September 2021
    August 2021
    July 2021
    June 2021
    May 2021
    April 2021
    March 2021
    February 2021
    January 2021
    December 2020
    November 2020
    September 2020
    August 2020
    July 2020
    May 2020
    April 2020
    March 2020
    November 2019
    September 2019
    June 2019
    May 2019
    January 2019
    April 2018
    March 2018
    February 2018
    June 2017
    February 2017
    December 2016
    November 2016
    October 2016
    September 2016
    August 2016
    July 2016
    June 2016
    May 2016
    April 2016
    March 2016

    Kategorijos

    All
    2007 Metų Vasara
    8.30 Val.
    Ar Sūrininkui Būtina Dėvėti Nudriskusią Sermėgą?
    BASTŪNAI SŪRININKAI ATRANDA ITALIJĄ
    Bastūnai Sūrininkai Atranda Italija. Monica - Mano Sesuo
    BASTŪNAI SŪRININKAI ATRANDA LATVIJĄ
    BASTŪNAI SŪRININKAI. DZŪKAMS IR RANKOVĖ - JŪRA
    ​BASTŪNAI SŪRININKAI IR VĖL PRANCŪZIJOJE. TERORIZMAS
    BASTŪNAI SŪRININKAI IR VĖL PRANCŪZIJOJE. THIBAUT
    ​BASTŪNAI SŪRININKAI IR VĖL PRANCŪZIJOJE. TOUR
    ​BASTŪNAI SŪRININKAI. ŠVENTASIS MAURAS
    BASTŪNAI SŪRININKAI TYRINĖJA SŪRIŲ ŠALĮ. AŠTUNTA DALIS
    BASTŪNAI SŪRININKAI TYRINĖJA SŪRIŲ ŠALĮ. DEVINTA DALIS
    BASTŪNAI SŪRININKAI TYRINĖJA SŪRIŲ ŠALĮ. DEVINTA DALIS
    BASTŪNAI SŪRININKAI TYRINĖJA SŪRIŲ ŠALĮ. I DIENA
    BASTŪNAI SŪRININKAI TYRINĖJA SŪRIŲ ŠALĮ. II DIENA
    BASTŪNAI SŪRININKAI TYRINĖJA SŪRIŲ ŠALĮ. II DIENA. TĘSINYS
    BASTŪNAI SŪRININKAI TYRINĖJA SŪRIŲ ŠALĮ. PENKTA DALIS
    BASTŪNAI SŪRININKAI TYRINĖJA SŪRIŲ ŠALĮ. ŠEŠTA DALIS.
    BASTŪNAI SŪRININKAI TYRINĖJA SŪRIŲ ŠALĮ. TREČIA DALIS
    BASTŪNAI SŪRININKAI TYRINĖJA SŪRIŲ ŠALĮ. TREČIA DALIS. TĘSINYS
    BASTŪNAI SŪRININKAI. ŪKININKŲ MOKYKLA
    CECILE
    FREDERIC
    Ganykloje
    Iracionalumas Dargužiuose (ir Ne Tik)
    Išlydėtuvės į Ganyklas
    KALĖDINIAMS PASISKAITYMAMS SŪRININKŲ BASTŪNŲ ĮSPŪDŽIAI IR ATRADIMAI IŠ PRANCŪZIJOS. KETVIRTA DALIS. PATARTINA PRIEŠ SKAITANT UŽKĄSTI
    KITAIP PILVAS TIKRAI PRADĖS GURGTI
    KLIMATO KAITA IR PRAKAPAVIČIAUS DYDŽIO VAZEREAU
    OŽKŲ PIEMENS DIENORAŠTIS
    OŽKŲ PIEMENS DIENORAŠTIS. ANTRA DALIS
    Šamanizmo Evoliucija
    Šizofreniškas Laikmetis Belaukiant Pavasario

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.