Pirmiausia, suskamba džiaugsmingas 80-ųjų ABBA priedainis „Mani, mani“ Abba - Money, Money, Money (Official Video) - YouTube, po to išlenda ilgesingas sielvartingas Pink Floyd – „Maniiiiiiiiiiiiiii“.................... Pink Floyd - Money (Official Music Video) - YouTube. Tai dar kartą įrodo, kad manyje daugiau emocijų nei proto. Jaučiuosi, kad pasaulis apsėstas pinigų. Kviečiu išgirsti, kas buvo pinigai tuo laikotarpiu.
Mokyklinis išsilavinimas sako, kad pinigai – tai mainų ekvivalentas. Mainom daiktą į darbą, dar dažniau daiktą į daiktą. Anksčiau tai vadino spekuliacija, dabar barteriu. Prancūziškai pinigai – „argents“. Tai sidabras. Įdomu, kodėl lietuviškai „pinigai“ – pinigai? Kalbininkai aiškina, kad nuo vokiško „pfenig“. Bet tai viskas gilioje praeityje.
Sidabras ir auksas labai greitai tapo kaupimo galimybe. Nuo to momento žmogus nusprendė, kad jis gali tapti savo ateities šeimininku, gal net ir nemirtingu. Kuo daugiau sukaupsiu sau ir savo šeimai, tai ne tik sau užtikrinsiu saugią ir ilgaamžę ateitį, bet ir mano vardas bus amžiams įrašytas istorijoje. Vietiniai kaupikai statė dvarus ir rūmus, o jei dar nesibaigdavo pinigai, tai ir bažnyčią pastatydavo. Talentingesni užkariaudavo artimus ar tolimus kaimynus, imdavo duoklę pinigais ar darbu, kad įamžintų save Triumfo arka Paryžiuje. Bet ir tai viskas gilioje praeityje. Nebent buvę paskutiniai Europos pagonys dar vis stato kryžius pakelėse.
Atsiranda Bankas. Nuo visai gražaus itališko žodžio „banca“ – stalas. Už kurio sėdėdavo pinigų keitėjai. Klasikinis anekdotas kalba apie „aukso dulkes“, nuo kurių turtėja pinigų keitėjai. Turi daug daug čiupinėti, kad „prisitrintų“ kuo daugiau dulkių. Jų prisikaupus atsirado paskolų pasiūla ir paklausa. Tai tapo ekonomikos (mokslo?) pradžia ir „ekonominio“ vystymosi varikliu. Bet ir tai viskas seniai praeityje.
Ruošdamasis „pinigų karalystės“ studijoms, vakar išklausiau 2 valandų prancūzų tyrėjo Gael Giraud Gaël Giraud, Chief Economist at AFD - ID4D (ideas4development.org) paskaitą apie bankinius „produktus“ ir šiandieninio pasaulio makroekonomikos finansinius „vingius“, kad būtų galima atsispirti visa griaunančiai Covid pandemijai. Pasijaučiau lyg studijuočiau https://www.blockchain.com/ technologijas.
Jau nebežinau, ar tikrai noriu žengti į Pinigų karalystę? Bijau, kad galiu negrįžti. Užburtas graikiškų Sirenų arba lietuviškų Laumių.
2021-02-21
- Jūsų sūrininkas Valdas