Šiandien mano mokytojai – sociologas filosofas Edgar MORIN, filosofas Pierre RABHI, astrofizikas, filosofas, poetas Aurelien BARRAU, filosofas Frederic LENOIR ir gamtininkas, mąstytojas, politikas Nicolas HULOT. Turiu viltį atrasti ir kitus, taip pat ir Lietuvos sociologus ir filosofus.
Džiaugiuosi būdamas laisvas drauge su Jumis kurti kitokį pasaulį. Solidarų ir tausojantį pasaulį.
Prancūzų astrofizikas, filosofas, poetas, Grenoblio universiteto profesorius Aurelien Barrau pastebėjo, kad neužtenka tik spėlioti ir diskutuoti apie mūsų laukiančias krizes ir kitus kataklizmus. Norėdami suprasti žmonijos civilizacijos kelią, turėtume iš etinės moralinės pusės įvertinti jau seniai ir gerai žinomus faktus apie žmogaus „nuveiktus“ darbus:
- per du paskutinius šimtmečius žemė neteko 60 procentų savo miškų;
- per du paskutinius dešimtmečius žemė neteko beveik pusės gyvūnijos pasaulio;
- per du paskutinius metus kai kurios teritorijos neteko daugiau kaip pusės savo vabzdžių.
Visa tai – žmogaus agresyvios veiklos rezultatai. Šiandien mes gyvename šeštojoje gyvybės išnykimo mūsų planetoje eroje. Skirtumas tas, kad anksčiau gyvybės nykimo priežastys būdavo sąlygotos geologinių ir visatos pokyčių, šiandien – žmonijos, kuri užima tik šimtąsias dalis procento nuo viso gyvybės pasaulio žemėje.
Ir tai tik keletas paskutinių mūsų destrukcinės veiklos šimtmečių, kurie žemės istorijos požiūriu yra tik vienas mirksnis.
„Dar niekada žmonija nebuvo tokia technologiškai galinga ir kartu tokia trapi“ – citata iš knygos „Iš vieno pasaulio į kitą“. Fizinį ir visuomenės santykių trapumą skaudžiai pastebime kiekvienas mūsų – daugiau ar mažiau paliesti COVID-19 pandemijos ir su ja susijusiu karantinu.
Mūsų žemės tarša ir išteklių eikvojimas nuolat auga. Negana to, pirmi klimato kaitos požymiai ir greitėjantys atšilimo pokyčiai dar labiau paskatins destrukcinį poveikį net ir pasaulyje „viešpataujančiai“ žmonijai.
Kviečiu aktyviai dalyvauti, prisidėti prie temų nagrinėjimo, analizuoti šiuolaikinio pasaulio iššūkius. Išsaugant viltį, kad žmogaus išmintis ir sąmoningumas atvers naujus pasaulio horizontus.
Planuojamas diskusijų ciklo turinys:
- Civilizacijos progresas? Kaip civilizacijos ir technologinis progresas daro įtaką žmogaus būčiai, jo dvasiniam ir fiziniam pasauliui?
- Viskas yra tik malonumas. Vartojimo malonumai ir žmogiškasis džiaugsmas.
- Pinigų viešpatavimas. Kaip mainų ekvivalentas tapo viešpataujančiu elementu.
- Politikos ribotumas. Trumpalaikiai uždaviniai ir ilgalaikės problemos.
Kiti raktiniai sakiniai – asmeniniai poreikiai ir viešasis interesas; virtualus miražas ir realybė; nuo „vis daugiau“ prie „esu“. Suderinti unikalumą ir įvairovę. Suteikti prasmę.
- draugiškai, vis dar sūrininkas Valdas Kavaliauskas