Šią knygą atradau prieš gerą dešimtmetį. Kiekvienais metais ją vėl naujai perskaitau. Ją reikėtų pastudijuoti kaip vadovėlį kiekvienam, gaminančiam ir norinčiam parduoti prekes, paslaugas ar kitas atrakcijas. Taip pat tiems, kurie kovoja su vartojimu ir mano, kad reikia gaminti mažiau, vartoti mažiau ir atsakingiau. Jau prieš 20 metų parašytos vadinamo „šiuolaikinio filosofo“ Baumano mintys tiksliai atskleidžia mus supantį vartojimo skatinimo pasaulį.
Ši knyga man įdomi ir dar viena erdvės ir laiko santykio interpretacija. Globalizacija – kaip gyvenamosios erdvės išnykimas. Verslo atitrūkimas nuo teritorijos.
Bruno Latour aktualizuoja globalizaciją įvesdamas „ofšorinės teritorijos“ terminą. Kai vienas procentas turtingiausiųjų praranda bet kokius saitus su likusiu pasauliu ir apsigyvena savo susikurtoje realybėje – „ofšorinėje“ teritorijoje.
Bet grįžkime prie mūsų temos „ Mus valdo troškimai“. Zygmuntas Baumanas man atskleidžia dar vieną vartojimo skatinimo aspektą, susijusį su mūsų troškimais – gundymą. Siūlau susipažinti su tekstu iš knygos „Globalizacija“, puslapiai 121-122.
Ją kol kas suskleidžiau iki žodžių:
Gundymas-Geismas- Meilė- Seksas- Vaikas (tėvystė) ir visa tai, kad iš Homo faber per Homo sexualis taptume Homo consumens.
Atsižvelgiant į temos sudėtingumą, siūlau perskaityti visą knygą. Abidvi šias knygas, taip pat ir „Kultūra takioje modernybėje“. Apostrofa, 2015. Jau seniai atradau Varėnos viešojoje bibliotekoje – kokia nuostabi atgaiva beganant ožkas. Kai ieškau kelio iš vieno pasaulio į kitą.
2021-02-06,
Valdas Kavaliauskas